Zazimování trávníku ve 4 krocích

13.12.2017

Zazimovali jste správně Váš trávník ? Podíváme se na to jak ho ve 4  krocích zazimovat a připravit tak na příchod zimy. Určitě se ptáte, kdy je vhodná doba trávník zazimovat.  Nelze stanovit přesný datum jelikož se příroda každý rok chová trošku jinak. Obecně však můžeme říct, že s postupným zazimováním trávníku můžeme začít od poloviny září.

1. Krok: Poslední sekání

Trávník roste zhruba do 10°C. To znamená, že můžeme vesele sekat, než teploty klesnou trvale pod tuto hodnotu. Což bývá doba kolem konce října. Ideální je provést ještě sekání na vyšší stupeň v průběhu listopadu, abychom sesbírali většinu listí. Upřímně sesbírat ho sekačkou je snažší i rychlejší.

2. Krok: Provzdušnění trávníku

Po celou sezonu se na povrchu půdy tvoří vrstva travní plsti, která trávník dusí. V trávníku je také zaschlá a slabá tráva. Dalším nepříjemným činitelem je mech. Na všechny tyto neřesti nám pomůže zahradní vertikutátor, který trávník vertikálně prořeže. Udělá do trávníku slabé zářezy které odstraní starou, slabou trávu. Odstraní také trávní plsť a vyhrabe z trávníku mech. Po vertikutaci je dobré ještě zbytky které nezachytí koš shrabat ručně plastovými hráběmi.

Výživa trávníku před zimou

3. Krok: Hnojení trávníku před zimou 

Trávník potřebuje dostatečnou výživu, aby přečkal zimu bez větší újmy. Nejlepší variantou je dlouhodobé hnojivo které se v trávníku rozkládá po dobu až 3 měsíců. Před zimou používáme hnojiva, kde je vyšší podíl draslíku. Ten se stará o kondici kořenového systému trávníku.

"Vyšší podíl draslíku se stará o dobrou kondici kořenového systému trávníku."

4. Krok: Shrabání listí

Jakmile spadne většina listí shrabeme jej z travnaté plochy. Listí by jinak dusilo trávník a ten by nemohl dýchat. Pokud máte kompost určitě se listí nezbavujte! Listí je skvělý organický materiál, který na kompost patří. Vyjma listí z ořechu, 


Nezvládáte všechny tyto úkony ? Pomůžeme Vám:

Bc. Ondřej Porubský


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Víte jak správně založit nový trávník a kdy je na jeho založení nejvhodnější doba? Může se zdát, že založení nového trávníku není vůbec složité a zvládne jej i naprostý laik. Pojďme se společně podívat na to, jak tomu doopravdy je!

Možná jste si někdy položili otázku, co se s trávníkem děje, když přijde zima a trávník přikryje sněhová peřina. To i mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Každá zima dá trávníku pořádně do těla. Na nás je, abychom na jaře trávníku opět pomohli k tomu, aby byl ozdobou naší zahrady. Jak na to?