Co se děje s trávníkem v zimě?

03.02.2019

Možná jste si někdy položili otázku, co se s trávníkem děje, když přijde zima a trávník přikryje sněhová peřina. To i mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Jak se k trávníku v zimě chovat?

Základem je, abyste trávník správně zazimovali. O tom jsme psali v minulém článku, ale jak se chovat k trávníku v zimním období, abychom mu neublížili a na jaře byl opět ve skvělé kondici? 

V zimě trávník hibernuje

Trávník roste zhruba do 10°C. Pokud teplota klesne pod tuto teplotu, růst trávníku se zastaví, ale žije stále. Pokud má tráva hnědou barvu, je to příznak klidového stavu. Tento jev můžeme pozorovat i v  létě, kdy trávník nemá dostatek vláhy. Neznamená to, že je trávníku konec, ale že přešel do ECO režimu (úsporný režim).

Co když se v zimě oteplí?

Pokud se v zimě oteplí nad 10°C což není v posledních letech neobvyklý jev a tráva začne opět růst, nebojte se vytáhnout sekačku a trávník posekat. 

Omezte pohyb mazlíčků po zmrzlém trávníku

Pohyb po trávníku v zimě

Obecné pravidlo je takové, že se snažíme omezit pohyb po trávníku co možná nejvíce. V ideálním případě na něj přes zimu nevstupovat. To ovšem není v 99% na zahradách v ČR možné. Regenerace trávníku je v zimním období pomalá. V případě vstupu na zmrzlý trávník je mechanickým tlakem poškodíte. Pokud trávník rozmrzne tak ho obyčejnou chůzí nepoškodíte, ovšem hrozí jeho "rozčvachtání". Proto měňte svou trasu přes trávník, pokud na něj musíte vstoupit.

"Pohyb po zmrzlém trávníku se snažte omezit jak sobě, tak i domácím mazlíčkům."

Mráz je dobrý pomocník

Abychom nebyli vůči zimě jen negativní. Zima je také velmi prospěšná. Mráz před napadnutím sněhu je skvělým pomocníkem pro omezení chorob trávníku. V předjaří pokud je sněhu na travnaté ploše moc, mu můžete pomoci s jeho odstraněním, aby se k trávníku dostaly sluneční paprsky co nejdříve. Následně se prohřeje půda, vzrostou teploty a trávník zhruba od začátku dubna začne opět růst.

"Přejeme Vám krásnou zimu, ať už si užíváte zimních radovánek, nebo jste raději doma u krbu. Na jaře se budeme opět těšit." 

Bc. Ondřej Porubský


Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového
 

Víte jak správně založit nový trávník a kdy je na jeho založení nejvhodnější doba? Může se zdát, že založení nového trávníku není vůbec složité a zvládne jej i naprostý laik. Pojďme se společně podívat na to, jak tomu doopravdy je!

Možná jste si někdy položili otázku, co se s trávníkem děje, když přijde zima a trávník přikryje sněhová peřina. To i mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Každá zima dá trávníku pořádně do těla. Na nás je, abychom na jaře trávníku opět pomohli k tomu, aby byl ozdobou naší zahrady. Jak na to?